Kas ir tiešā tirdzniecība?

Tiešā tirdzniecība ir patēriņa preču un pakalpojumu pārdošana tieši patērētājiem, parasti viņu vai citu cilvēku mājās, darbavietās un citās ar mazumtirdzniecību nesaistītās vietās.

Tiešā tirdzniecība visbiežāk notiek, tiešajam pārdevējam izskaidrojot vai demonstrējot preci ārpus mazumtirdzniecības tīkla vietām.

Kāda ir atšķirība starp tiešo tirdzniecību un vairāklīmeņu mārketingu?

Tiešā tirdzniecība ir distribūcijas kanāls preču un pakalpojumu pārdošanai. Vairāklīmeņu mārketings vai tīkla mārketings attiecināms uz veidu kā tiek organizēts tiešās tirdzniecības bizness. Uzņēmums, kas izmanto vairāklīmeņu mārketingu, atalgo savos tiešos pārdevējus vai konsultantus, ņemot vērā gan viņu personīgos pārdošanas apjomus, gan viņu rekrutētās, apmācītās un motivētās komandas pārdošanas rezultātus.

Kāda ir atšķirība starp tiešo tirdzniecību un tiešo mārketingu?

Tiešā tirdzniecība vienmēr nozīmē tiešu kontaktu starp pārdevēju un pircēju, gan viens-pret-vienu, gan grupās. Tiešajā mārketingā, piemēram, pārdošanā no katalogiem vai elektroniskā komercijā, pārdevējs un patērētājs nekad viens otru nesatiek.

Kāda ir atšķirība starp vairāklīmeņu mārketingu (MLM) un piramīdas principa pārdošanu?

MLM, vai tīkla mārketings ir tiešās tirdzniecības biznesa organizēšanas veids. Vairāklīmeņu mārketingā biznesa ieņēmumi tiek gūti tikai no pārdošanas klientiem – no personīgajiem mazumtirdzniecības pārdošanas apjomiem un rekrutētās komandas mazumtirdzniecības pārdošanas apjomiem.

Piramīdas pārdošanas shēmas dažreiz ir maskētas, lai izskatītos pēc MLM, bet parasti tām ir šādas pazīmes:

  1. Tās rosina dalībniekus veikt būtiksus ieguldījumus preču krājumos, piedāvājot dalībniekiem atlīdzību, pierunājot citus darīt to pašu.
  2. Viņi tikai nedaudz atsaucas uz tiešo tirdzniecību un nepieciešamību sasniegt pārdošanas apjomus klientiem. Tā vietā viņi netieši norāda, ka galvenais ieņēmumu avots nāk no tā, ka Jūs pierunājiet citus veikt lielus sākotnējos ieguldījumus.
  3. Viņi nepiedāvā dalībniekiem līgumus, atgriešanas tiesības vai iespēju atpirkt nepārdotās preces – visi šie nosacījumi ir noteikti Asociācijas kodeksā.

Vai tas ir man piemērots?

Tiešās tirdzniecības veiksmes pamatā ir tūkstošiemn dažāda vecuma cilvēku, kuri vēlas būt neatkarīgi vai veidot paši savu biznesu. Īpaši tas ir piemērots sievietēm, kurām ir ģimenes saistības, jo viņas var sākt savu biznesu uz nepilnu darba laiku ar minimālu starta kapitālu.

Es vēlos sākt tiešās tirdzniecības aktivitātes; kas man vispirms būtu jāpārbauda?

  1. Izvēlieties uzņēmumu ar produktiem/pakalpojumiem, kas Jums patīk; ja Jums patīk produkts, Jums būs daudz vieglāk to ieteikt citiem;
  2. Pārliecinieties, lai uzņēmums piedāvā rakstisku līgumu, kuru esiet sapratis un izlasījis. Uzņēmuma dalība vietējā tiešās tirdzniecības asociācijā ir pazīme juridiskai atbilstībai. Šaubu gadījumā, sazinieties ar LTTA.
  3. Izvairieties no piedāvājumiem, kas prasa ievērojamus finansiālus ieguldījumus. Sākotnējais ieguldījums, ko prasa lielākā daļa tiešās tirdzniecības uzņēmumu reti pārsniedz 200 eiro – biznesa komplektam un produktu paraugiem.

Kādu ienākumu līmeni es varu sagaidīt?

Tiešās tirdzniecības lielākā pievilcība ir tā, ka tā piedāvā elastīgas ieņēmumu iespējas, kur Jūs variet kontrolēt savus ienākumus. Kamēr daudzi cilvēki darbojas savā tiešās tirdzniecības biznesā uz nepilnu slodzi, citi iegulda tajā pilnas darba stundas un veido būtiskus ieņēmumus. Daži uzņēmumi piedāvā iespēju pelnīt no produktu pārdošanas, bet citi piedāvā arī komandas veidošanas programmas, kur Jūs variet veidot turpmākos ienākumus, attīstot savu tiešās tirdzniecības pārdevēju komandu.

Kas ir Kodeksa administrators?

Kodeksa administrators ir neatkarīga fiziska vai juridiska persona, kuru Latvijas Tiešās tirdzniecības asociācija (LTTA) iecēlusi, lai uzraudzītu Uzņēmuma atbilstību Kodeksam un atrisinātu pretenzijas Kodeksā noteiktajā kārtībā.

Kā es varu apskatīt pasaules tiešās tirdzniecības uzņēmumu sarakstu?

PTTAF (WFDSA) dalībnieku saraksts ir pieejams tiešsaistē meklēšanas formātā. PTTAF saraksts ietver TTA kontaktinformāciju visā pasaulē, TTA uzņēmumus – biedrus, PTTAF komiteju locekļus un Kodeksa administratorus.