LTTA No Comments

Pagājušājā gadā kopējais mazumtirdzniecības apjoms tiešās tirdzniecības nozarē Latvijā pieauga par 13,4 procentpunktu, kas ir lielākais kāpums kāds jebkad novērots, un sasniedza 84 miljonus eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli. Tikmēr cilvēku skaits, kas sadarbojas ar tiešās tirdzniecības uzņēmumiem, palielinājās par 3 procentiem un bija vairāk nekā 66 tūkstoši cilvēku.

“Pērn, neskatoties uz pastāvošajiem karantīnas ierobežojumiem, tiešās tirdzniecības uzņēmumi un to pārdevēji veiksmīgi strādāja pie jaunas realitātes apstākļiem un spēja labi apvienot personīgo pārdošanu ar tirdzniecību virtuālajā telpā. Tas ļāva nozarei labi pielāgoties mainīgajām patērētāju vajadzībām un iepirkšanās paradumiem un otro gadu pēc kārtas saglabāt divciparu pārdošanas apjomu pieaugumu,” komentē Baltijas Tiešās tirdzniecības asociācijas ģenerālsekretārs Gintauts Zalecks.

Pēc G.Zalecka teiktā, Covid-19 dēļ klātienes tikšanās ierobežojumu laikā tiešās tirdzniecības uzņēmumu pārdevēji aktīvi izmantoja sociālos tīklus, virtuāli organizēja konsultācijas un preču demonstrācijas. Tas sniedza papildu iespējas ne tikai konsultēt un apkalpot esošos klientus, bet arī atrast jaunos. Tajā pašā laikā nepieciešamība strādāt no mājām un regulāro ienākumu samazināšanās ļāva daudziem atklāt, ka tiešā pārdošana var būt elastīgs  veids, kā gūt papildu ienākumus vai pat sava biznesa uzsākšanas iespēja. Tas viss noteica, ka tiešās tirdzniecības uzņēmumu apgrozījuma pieaugums pērn vairāk nekā 5 reizes pārsniedza kopējo mazumtirdzniecības sektora kopējo pieaugumu.

Koronavīrusa pandēmijas rezultātā cilvēki vairāk uzmanības pievērsa savai veselībai, tāpēc visvavairāk pieauga pieprasījums pēc labsajūtas un ar veselības uzlabošanu saistītām precēm, kā arī palielinājās šo preču pārdošanas apjoms citu preču kategoriju vidū, kuras pārdod tiešās tirdzniecības kompānijas.

Salīdzinot rezultātus visās Baltijas valstīs, 2021. gadā tiešās tirdzniecības apjoms Lietuvā pieauga par 12,2% un Igaunijā – par 4,4%, sasniedzot attiecīgi 108 un 54 miljonu eiro. To personu skaits, kas sadarbojas ar tiešās tirdzniecībās uzņēmumiem, pieauga par 4 % Lietuvā un par 1,2% Igaunijā, attiecīgi sasniedzot 87 tūkstošus un 43 tūkstošus nodarbināto.

Fakti un skaitļi:

2021. gadā kopējais pārdošanas apgrozījums tiešās tirdzniecības industrijā Baltijas valstīs sasniedza gandrīz 246 miljonus eiro, tikmēr cilvēku skaits, kas iesaistīti tiešajā tirdzniecībā, bija gandrīz 196 tūkstoši.

Saskaņā ar Eiropas Tiešās tirdzniecības asociācijas Seldia (Seldia) datiem, ES valstu tiešās tirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums 2021. gadā bija vairāk nekā 28,1 miljardi eiro. Tiešās tirdzniecības uzņēmumi rada iespējas papildu ienākumu gūšanai vai privātai uzņēmējdarbībai vairāk nekā 6,5 miljoniem cilvēku.

Saskaņā ar Pasaules Tiešās tirdzniecības asociāciju federācijas (WFDSA) datiem, 2021. gadā kopējais apgrozījums tiešās tirdzniecības uzņēmumos, kas pieder federācijai, bija 186,1 miljardi ASV dolāru, un cilvēku skaits, kas iesaistīti tiešajā tirdzniecībā, bija vairāk nekā 128 miljoni, no kuriem 74 miljoni ir tiešās pārdošanas uzņēmēji, kuri attīsta savus individuālos uzņēmumus, strādājot pilnu vai pusslodzes darba laiku.

Tiešā tirdzniecība 85% šajā industrijā iesaistītiem cilvēkiem ir papildu ienākumu avots, un 74% nodarbināto tiešajā tirdzniecībā ir sievietes.